تبلیغات
فانوس شب - چرا بنده دیگران ؟

فانوس شب
 
امام صادق علیه السلام به شخصی که نام دخترش را فاطمه گذاشت فرمود:حالا که نام او را فاطمه گذاشته ای، پس دشنامش مده، نفرینش مکن

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

و لا تنكن عبد غیرك و قد جعلك الله حرا نامه /31

ترجمه : بنده دیگرى مباش ، كه خدا،تو را آزاده آفریده است .
شرح : خداوند، انسان را به صورتموجودى آزاد،و داراى شخصیت وعزت نفس آفریده شده است . و به او عقل و شعور، و نیروى درك و دریافت ، و قدرت اراده بخشیده است ، تا اندیشه خود را به كاراندازد، از نیروى بدنى خود استفاده كند، و باقدرت فكر، و تن دادن به كار و تلاش ، در كمالآزادى و سربلندى ، زندگى شرافتمندانه یى را دنبالكند. در آفرینش خدا، هیچ انسانى از دیگرى برتر و باارزش تر، یا كمتر و بى مقدارتر نیست . بنابر این ، هیچ انسانى حق نداردكه دیگران را بنده خود سازد، و هیچ انسانهم حق ندارد خود را به صورت بنده دیگران در آورد. زیرا بندگى ، تنها در برابر خداوند متعال شایسته است ، و جز خدا،هیچكس ‍ شایسته آن نیست كه انسانى ، در برابرش، خود را دچار ذلت و زبونى كند و مانند بنده ناتوان و بیمقدارى ظاهر شود.
البته كسى كه عزت داشته باشد، و ارزش انسانى خود را بشناسد، به آزادى گرانقیمتى كه خداوند به او ارزانى داشته ،احترام خواهد گذشت . چنین فردى ، همیشه به نیروىفكر و قدرت كار و تلاش خود متكى خواهد بود، به آنچه در یك زندگى شرافتمندانه نصیبش میشود قناعت خواهد كرد، و درنتیجه ، همواره سربلند و آزاد خواهد زیست .
اما افراد ذلیل و بى شخصیتى هم پیدا مى شوند، كه به خاطر مال دنیا، در برابر ثروتمندان یا صاحبان مقام وقدرت ، به زانو مى افتند، سر تعظیم فرودمى آورد، و بصورت بنده یى ذلیل و بى ارزش ظاهر مى شوند، تا شاید از ثروت و مقام آن افراد بهره یى ببرند و بیش از حدلیاقت خود، مالو مقامى بدست آورند.
امام علیه السلام ، اینگونه افراد را نكوهش مى كند و به همه مسلمانانهشدار مى دهد كه : مبادا آزادى و ارزش انسانىخود را، كه خداوند به شما ارزانى داشته است ، پایمالكنید و به طمع مال و مقام ، در برابر انسانى همچون خودتان ، بندگى كنید، زیرا خداوند، همه انسانها را آزاد و یكسانآفریده است .
منبع:www.balaghah.net
لوگوی دوستان
لینک دوستان

بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای فانوس شب محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.